Конспект уроку з української мови в 7 класі на тему: «СПОЛУЧНИК ЯК СЛУЖБОВА ЧАСТИНА МОВИ »
Тема: СПОЛУЧНИК ЯК СЛУЖБОВА ЧАСТИНА МОВИ
Мета: поглибити знання учнів про сполучник як службову частину мови; формувати вміння впізнавати сполучники в реченнях, визначати їхню функцію; розвивати в учнів навички аналізу мовного матеріалу, сприяти розвитку творчої уяви; виховувати любов до природи, зацікавлення до пізнання нового, до вивчення рідної мови.
Обладнання: підручник, комп’ютер, картки, звуковий запис співу птахів.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Інтерактивна вправа «Очікування»
Учні на аркушах у формі пелюстки пишуть свої очікування, які зачитають в кінці уроку.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Вступне слово вчителя ( звучить запис весняного щебету птахів)
Пернаті барометри
- Любі діти, а чи знаєте ви, що вивчає орнітологія? Це надзвичайно цікава і таємнича наука, бо досліджує вона птахів. Цих невгамовних господарів лісів і парків, озер і річок. Вони стали героями казок, легенд, переказів, пісень, про них складено безліч загадок, їх люблять і шанують. До пташиних «порад» прислухаються навіть люди. «Як? Чому?» — здивуєтеся ви. А справа в тім, що птахи, завдяки своєму «барометру», часто-густо підказують нам погоду. От, наприклад. Приходить місяць квітень, і люди помічають: повертаються з півдня перелітні кажани — отже, вже справжня весна, і значних холодів не буде. Або ще говорять: пригадай, коли вперше в році почув жайворонка. Якщо вранці й у хмарну погоду — літо буде дощове і врожайне.
Ось такі вони, наші мудрі порадники.
2. Робота з текстом на картках
- У вас на партах уривок тексту з одного відомого вам твору, в якому розповідається про дивовижних птахів - лебедів. Прочитайте його уважно і скажіть , яку функцію виконують виділені слова в тексті, засобом зв'язку чого вони виступають?
ЛЕБЕДІ
Прямо над нашою хатою пролітають лебеді. Вони летять нижче розпатланих, обвислих хмар і струшують на землю бентежні звуки далеких дзвонів. Дід говорить, що так співають лебедині крила. Мені теж хочеться полетіти за лебедями, і тому я підіймаю руки, наче крила. І радість, і смуток, і срібний передзвін огортають мене своїм снуванням. Я стаю ніби меншим, і навколо більшає, росте й міниться ввесь світ. І вкрите білими хмарами небо, і одинокі скрипучі журавлі, що нікуди не полетять, і полатані зеленим мохом стріхи, і блакитнава діброва під селом, і чорнотіла, туманцем підволожена земля, що пробилася з-під снігу.
І цей увесь світ тріпоче, міниться в моїх очах і віддаляє лебедів. А я не хочу, щоб вони оддалялись від нас. От коли б якимось дивом послухали мене, зробили круг над селом і знов полетіли над нашою хатою. Якби я був чародієм, то хіба не повернув би їх? Сказав би таке таємниче слово. Я замислююсь над ним. А в цей час наді мною робиться диво: хтось невидимим смичком провів по синьому піднебессі, по білих хмарах, і вони забриніли. Я тягнусь догори й сам собі не вірю: від зарічки знову над нашою хатою пролітають лебеді.
- Яку функцію виконують виділені слова? Що вони поєднують? Як називаються ці слова?
3. Повторення відомостей, одержаних в попередніх класах про сполучник
- А що вам відомо про сполучник? У вас на картках є декілька ознак, які стосуються певних частин мови. Допоможіть розібратися, які ознаки належать саме сполучнику.
Сполучник як частина мови
![]() |